Proč se využívají světlíky do prosklených střech budov?
Světlíky už nějaký ten pátek patří do standardního vybavení takřka každé střechy průmyslových i kancelářských budov. Běžné jsou ale i v rodinných a činžovních domech. Důvod je samozřejmě jednoduchý, a sice přírodní světlo.
Žárovky sice mohou vytvořit dostatek světla, ovšem světla umělého, které má trochu jiné vlastnosti než to, které vytváří naše Slunce.
Díky slunečním paprskům člověk pomocí kůže dokáže vstřebávat vitamín D, který je pro správné fungování nejen lidského organismu naprosto nepostradatelný. Díky moderním metodám i materiálům se čím dál tím častěji novější budovy opatřují skleněnými střechami. Ovšem i na těch lze často světlíky identifikovat. K čemu tam vlastně jsou, když paprsky dokáží standardně proniknout už střechou? To si vysvětlíme na následujících řádcích.
Čerstvý vzduch
Světlíky nemají pouze fungovat jako prostředek, jak dostat světlo do budovy, ale rovněž mají za úkol vpouštět do interiéru čerstvý vzduch. Tam, kde není možné otevřít okna, nebo je to nedostatečné řešení, může pomoci otevření světlíku. Toto zařízení však může také fungovat v případě požáru, kdy dokáže odvádět kouř z budovy ven. Některé světlíky mají i speciální detektory, díky čemuž se v případě potíží otevřou automaticky.
Ne všechny typy se samozřejmě dají otevírat. Je potřeba si objednat takový, který to umožňuje. Důležité je, aby dostatečně těsnil a nepouštěl nebo naopak nevypouštěl z budovy vzduch ve chvílích, kdy to naopak potřeba není. Ideální příkladem jsou zimní měsíce, kdy se obecně příliš často nevětrá, zvláště, pokud jsou teploty pod bodem mrazu.
Různé tvary
Průmyslové světlíky se vyrábějí jak pro ploché, tak i pro šikmé střechy. Mohou mít celou řadu rozličných tvarů včetně jehlanu nebo kopule. Standardně se dodávají v celé řadě velikostí.