Co obnáší předání firmy

Zdá se vám, že už fyzicky ani duševně nestačíte na to zvládat chod vaší firmy či si prostě jen chcete užívat zaslouženého důchodu a předat pochodeň dál? V tom případě se připravte na to, že tento proces většinou neprochází tak hladce, jak si mnozí majitelé firem představují. To však neznamená, že se to nedá uskutečnit v klidu a pokoji, i když to může někde chvílemi drhnout.


Předat rodinné stříbro svým nástupcům rozhodně nezvládnete bez toho, aniž byste nepřizvali někoho z třetí strany, který má s touto problematikou zkušenosti a s předáváním rodinného holdingu na mladší generaci si umí poradit. I když to z lidského hlediska může vypadat jako jednoduché záležitost, jedná se o poměrně komplikovanou věc, která se bez zásahů experta rozhodně neobejde.

Nová energie


Většina majitelů nechce svou firmu předat do rukou cizích lidí a raději by v jejím čele viděla své děti nebo třeba vnoučata. Za ideálních okolností by tímto způsobem mohla společnost nabrat druhý dech a rozjet se vstříc lepším zítřkům.
Tento postup je však nutné nejdříve naplánovat, a to nejmenších detailů. Je potřeba přesně určit, kdo má firmu v budoucnu vést a jakým způsobem. Máte-li svou vizi a nechcete, aby se z ní v budoucnu uhýbalo, je potřeba si tyto věci před samotným předáním ujasnit s dalšími rodinnými příslušníky. Jedině tak můžete zabránit v budoucnu ostrým hádkám, které mohou mít v konečném důsledku tak zničující vliv, že to bude znamenat krach celého rodinného businessu.

Jak toho docílit


Bez vhodného poradce, který vám bude po ruce a v podstatě bude řídit převod firmy, se určitě nehnete z místa. Vše musí být tip top jak z hlediska práva, tak i daní, respektive účetnictví.
Nejčastěji se tento druh obměny řeší přímým převodem majetku na členy rodiny, kteří budou mít v budoucnu rozhodovací práva. Pokud v rodině nemáte nikoho, kdo by chtěl firmu přímo řídit, můžete to provést elegantně a nechat vytvořit správní orgány typu dozorčí rada, která bude společnost vést a řídit, ovšem vlastnická práva zůstanou vybraným rodinným příslušníkům.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit