Nejlepší noční vidění a jak ho vybrat?

Zatímco dříve bylo noční vidění spojováno výlučně s armádou, dnes jej díky technologickému pokroku a příznivějším cenám používá značně širší okruh lidí. Bezpečnostní složky do tohoto okruhu patří stále, ale využití nacházejí noktovizory i při lovu či hraní oblíbených her v terénu typu paintball.

25755 bez-nazvu

A možná jeho koupi zvažujete z nejrůznějších důvodů také. Tento článek vám pomůže se ve světě přístrojů pro noční vidění zorientovat a vybrat ten nejlepší pro své potřeby.

Co je noční vidění a jak jej používat?

Přístroje pro noční vidění většinou fungují tak, že zesilují zbytkové světlo v prostoru (jako je například svit hvězd či měsíce), aby tak vytvořily pro lidské oko viditelný obraz. To znamená i to, že přístroj nebude plně fungovat v místech, kde je absolutní tma (například v jeskyni) a bude zapotřebí použít přisvícení.

Pozor si však dejte i na přílišné světlo, neboť to výrazně zkracuje jinak dlouhou životnost přístroje. Během dne tedy vždy chraňte objektiv krytkou a snažte se vyhýbat vystavení nekrytého objektivu na reflektory či oheň.

Jak vybrat noční vidění?

Jestliže vybíráte svůj první přístroj pro noční vidění, nejspíš se budete potýkat s celou řadou technických parametrů, jejichž význam vám nemusí být zcela jasný. Jednotlivá kritéria důležitá pro koupi toho nejlepšího možného přístroje si tedy projdeme a vysvětlíme. Podle čeho můžete vybírat?

1. Podle typu

Při výběru se setkáte se dvěma hlavními typy přístrojů – digitálním a analogovým. Zatímco analogový funguje na principu popsaném výše, digitální funguje trochu jinak.

Analogové

Analogové přístroje pracují na principu zesílení zbytkového či přídavného zdroje světla. Ve většině případů je nutné mít k těmto přístrojům povolení. Mezi hlavní devízy analogových noktovizorů patří velmi kvalitní obraz, skvělá citlivost na zbytkové světlo, nízká spotřeba energie i obraz bez zpoždění. Hlavní nevýhodou je však vysoká cena.

Digitální

Digitální noční vidění funguje na odlišném principu. Nedochází zde k zesílení zbytkového světla, ale přístroj je vybaven CCD čidlem citlivým na světlo, který se používá i u digitálních kamer a fotoaparátů. Výsledný obraz je pak digitálně zesílen a zobrazen na obrazovce v zařízení.

Jedná se o moderní trend v oblasti nočního vidění, jehož velkou výhodou je volný prodej těchto přístrojů, možnost nahrávání obrazů, nižší cena a také možnost pozorování i ve dne či při větším světle, aniž by bylo ohroženo fungování přístroje. Nevýhodou je naopak velká energetická náročnost, zpoždění obrazu i horší obraz při pozorování v noci.

2. Podle generace

Při výběru nočního vidění se patrně setkáte s termínem generace, který víceméně označuje třídu a kvalitu přístroje.

I. generace

Pokud hledáte levnou variantu nočního vidění, která zároveň poskytuje i poměrně dobrý obraz, vybírejte z přístrojů první generace. Pro nenáročné uživatele, kteří nepotřebují nejrůznější technologické vychytávky, budou plně dostačující a zároveň ušetří vaši peněženku. Nevýhodou je pokřivení obrazu zejména na okrajích.

II. generace

O poznání kvalitnější a jasnější obraz poskytují díky mikrokanálovému zesilovači přístroje druhé generace, které vynikají velkou citlivostí na zbytkové světlo. I proto je nejčastěji vidíme v rukou profesionálů, jako jsou policisté či armáda. Je nutné zde počítat s poměrně výrazným nárůstem ceny.

III. generace

Zařízení třetí generace se už u civilistů nepoužívají a pro jejich špičkovou kvalitu je využívá například americká armáda. Jedná se o skutečně nejlepší dostupné přístroje, které vynikají dlouhou životností, vysokou odolností, spolehlivostí i účinností.

IV. generace

Přístroje čtvrté generace jsou stále ve vývojové fázi a prakticky tak není možné se s nimi setkat. Cílem je ještě zvýšit životnost přístroje a jasnost obrazu.

3. Podle dosahu

Dosah zařízení patří k velmi důležitým parametrům. Při výběru se pak můžete setkat s dosahem detekce, který určuje, do jaké vzdálenosti je možné pozorovat objekt, a dosahem rozpoznání. Ten je pro většinu uživatelů důležitější, neboť právě díky němu jsme schopni rozpoznat, o jaký objekt se jedná.

Roli u dosahu hraje samozřejmě také množství zbytkového světla. U některých výrobců se tak můžete setkat s rozdílnými informacemi o dosahu při úplňku či při zatažené obloze. Důležitý je i charakter terénu, počasí a samozřejmě i velikost objektivu. Ta se pohybuje ve škále od 1x do 8x, přičemž platí, že čím větší velikost objektivu, tím vyšší dosah.

4. Podle kvality obrazu

Kvalitu obrazu udává do velké míry rozlišení, jaké nabízí samotný přístroj. To je vyjádřeno jako počet rozlišitelných párů linek na milimetr (lp/mm) a ukazuje nám, jak detailní obraz budeme moci vidět. Platí tedy jednoduché pravidlo – čím vyšší rozlišení, tím větší kvalita.

S ní také souvisí jasnost, která se týká schopnosti zařízení rozlišovat mezi objekty, které jsou blízko sebe. To umožňuje správně identifikovat cíl, což využívají vojáci nebo třeba myslivci. S rostoucím rozlišením přístroje roste i jasnost obrazu.

Především u přístrojů první generace je třeba brát v potaz, že kvalita obrazu se může směrem od středu ke krajům zhoršovat. Je dobré se tedy při výběru řídit především účelem, k němuž noční vidění budeme využívat, a na základě toho se rozhodnout, zda pro nás rozostření okrajů obrazu bude snesitelné či nikoli.

5. Podle odolnosti

Noční vidění jsou přístroje, jejichž cena se pohybuje v řádu tisíců, často i desetitisíců korun. Je tedy dobré vědět, že nám nějakou dobu vydrží. Při výběru tak zohledněte podmínky, při nichž chcete přístroj používat.

Pokud se jej chystáte vytáhnout jen za teplých letních nocí a pozorovat například dění v lese, extra odolný přístroj nepotřebujete. Ve většině případů ale uživatelé chtějí zařízení využívat i v případě deště či mlhy a koupě voděodolného přístroje je tak nezbytností.

Některé modely jsou uzpůsobeny tak, aby dokázaly skvěle pracovat právě například v mlze. Pokud tedy víte, že v oblasti, kam se s přístrojem chcete vydávat, se mlha objevuje často, je dobré tomu výběr přístroje přizpůsobit.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit